Najważniejsze parametry techniczne klimatyzatorów

Wygląd to nie wszystko...

Wybór klimatyzatora nie powinien ograniczać się jedynie do designu i koloru. Identycznie jak w przypadku zakupu samochodu, jest to dla większości społeczeństwa inwestycja na lata. Nawet samochód łatwiej jest wymienić niż zdemontować cały zestaw klimatyzatora z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną.

Po pierwsze czeka nas przygotowanie lokalizacji, a następnie (w wielkim skrócie) instalacja. Profesjonalnie wykonany proces instalacji może być czysty i schludny, ale w większości przypadków inwazyjny, toteż należy prawidłowo przeprowadzić montaż, przywrócić powierzchnie (ścian, podłogi lub sufitu) do porządku i nie ruszać jeśli nie spotykają nas żadne usterki. Oczywiście trzeba pamiętać o cyklicznej konserwacji.

Na co zwrócić uwagę?

Skoro wiemy, że nie wygląd jest najważniejszy, to czym kierować się przy wyborze? Pamiętajmy, że tym powietrzem będą oddychać wszyscy nasi domownicy. Niskiej jakości urządzenie zapewni nam jedynie schłodzone, ale raczej nie ogrzane, ani nie oczyszczone powietrze.

 

Warto od razu przyjrzeć się sprzętowi z wyższej półki, który będzie wydajny grzewczo i chłodząco, będzie dobrej klasy energetycznej, czyli ekonomiczny, cichy oraz zadba o nasze zdrowie usuwając szkodliwe bakterie i wirusy, a jednocześnie będzie tani w eksploatacji. Im wyższa półka cenowa, tym więcej również funkcjonalności, ale my skupimy się teraz na najważniejszych aspektach.

 

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę parametry takie jak:

  • COP (ang. Coefficient of Performance), czyli współczynnik wydajności grzewczej – to bardzo ważny parametr, od którego zależy cena za enerigę. Chodzi tu o proporcję energii cieplnej oddawanej do pomieszczenia, a energii elektrycznej pobranej do zasilenia urządzenia. Znaczy to, że za każdą 1kWh prądu pobranego przez nasz klimatyzator otrzymujemy wielokrotność w kWh oddanego ciepła np. 1kWh pobranej energii daje 5kWh oddanego ciepła, więc sprawność COP wynosi „5”, a to można określić jako COP 500%
  • EER (ang. Energy Efficiency Rating), czyli współczynnik wydajności chłodzącej – oznacza stosunek mocy chłodniczej do energii wymaganej na schłodzenie pomieszczenia. Urządzenie pobiera powietrze odpowiednio schładzając je w swoim obiegu dzięki freonowi, a następnie oddaje do otoczenia. Nie ma na rynku wielu różnych odmiennie działających urządzeń potrafiących chłodzić (wszystkie mają podobną zasadę pracy), ale chcąc uzmysłowić sobie jak spojrzeć na wskaźnik EER, należy zastosować analogię do kosztów, zużycia i efektywności wskaźnika COP

Ile kosztuje ogrzewanie z klimatyzatora?

Zatem prosty rachunek mówi nam, że ogrzanie powietrza klimatyzatorem z pobranej 1kWh prądu jest 5-krotnie tańsze niż ogrzanie powietrza z 1kWh innymi urządzeniami
bezpośrednio zużywającymi prąd.

 

Jak to możliwe? Kaloryfer, czy inny piecyk nie jest w stanie zaciągnąć powietrza ze środowiska zewnętrznego (tzn pomieszczenia), natomiast nasze urządzenie poza energią elektryczną pobiera już częściowo ogrzane powietrze, co powoduje wykorzystanie mniejszej ilości prądu na doprowadzenie go do pożądanej przez nas temperatury.

Na co patrzeć oprócz kosztów eksploatacji, klasy energetycznej, natężenia hałasu, higieny i oczyszczania?

Wniosek nasuwa się sam – im wyższe współczynniki EER i COP, tym wydajniejszym urządzeniem się interesujemy.

Ostatnio na blogu

FAQ

Ile pomieszczeń schłodzi jeden klimatyzator?

Z założenia klimatyzator powinien być dostosowany swoją mocą chłodniczą do pomieszczenia, w którym będzie pracował. By chłodzenie było efektywne na jedno pomieszczenie powinna przypadać jedna jednostka wewnętrzna. Jeżeli chodzi o chłodzenie jedną jednostką ścienną kilku pomieszczeń poprzez otwarte drzwi – mówimy stanowcze „nie”. Trzeba uświadomić sobie, że każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury (np. 21°C), a następnie zmniejsza wydajność, a nawet przestaje chłodzić utrzymując tylko obroty wentylatora dla pomiaru temperatury. W związku z powyższym nie należy liczyć, że w sąsiednich pomieszczeniach zostanie poprawiony komfort temperaturowy.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Moc urządzenia można zawsze znaleźć w dokumentacji załączonej do klimatyzatora przez jego producenta. Najczęściej podawane są dwie wartości: moc chłodnicza/grzewcza – czyli wydajność sprzętu oraz moc elektryczna, związana z jego zasilaniem. Dla przykładu klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW zużyje średnio między 0,3 a 0,8 kW mocy elektrycznej. Koszt użytkowania klimatyzacji zależy od jej poboru mocy, czasu pracy oraz stawki za kWh zgodnej z posiadaną taryfą. Weźmy za przykład urządzenie o mocy chłodniczej 2,5 kW zużywające 0,3-0,8 kW prądu w cenie 0,70 zł za1 kWh i pracujące około dwóch godzin dziennie. Po miesiącu użytkowania wygeneruje ono rachunek za energię elektryczną na poziomie oscylującym pomiędzy 13 a 34 zł.

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Zadbana i prawidłowo użytkowana instalacja chłodząca nie generuje szkodliwego wpływu na zdrowie, a zarazem znacząco podnosi jakość życia. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają optymalny komfort termiczny, oczyszczają powietrze z kurzu, pyłków, drobnoustrojów i alergenów, a nierzadko także nawilżają je lub jonizują. Aby czerpać maksymalne korzyści z klimatyzacji, warto pamiętać o zachowaniu niezbędnego umiaru przy ustawianiu właściwej temperatury oraz systematycznym serwisowaniu instalacji.

Czy klimatyzacja hałasuje?

Poziom hałasu klimatyzacji na przestrzeni lat znacznie się zmniejszył. Obecnie hałas klimatyzatora jest porównywalny z mikro-komputerem. Posiadanie klimatyzacji pozwala na zamknięcie okien, które eliminują hałas z otoczenia. Dzięki klimatyzacji zyskujemy ciszę i czyste powietrze.

Ile wynosi gwarancja na klimatyzator?

Urządzenia montowane przez naszą firmę objęte od 3 nawet do 7 lat gwarancją producenta, pod warunkiem spełnienia warunków gwarancji które są ściśle określone przez poszczególnych producentów w karcie gwarancyjnej. Gree – 5- 7 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Haier 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) AUX 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Rotenso 5 lat (1 przegląd serwisowy w roku) LG 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku) Mitsubishi Electric 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Samsung 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku).

5,0
Ocena: 5,0 - 93 głosów
Excellent99%
Very good1%
Average0%
Poor0%
Terrible0%

  • Rodzaje klimatyzatorów w naszej ofercie

    Naszym klientom którzy zdecydują się na montaż klimatyzacji z Warszawy, Grójca, Piaseczna, Pruszkowa czy też innej miejscowości z województwa mazowieckiego, oferujemy produkty, takie jak:

  • Nasze certyfikaty

    Wybierając nas stawiasz na jakość produktu oraz fachową instalację. Nasi serwisanci regularnie odbywają szkolenia z zakresu modeli dostępnych na rynku oraz sposobu ich montażu. Dzięki temu Strefa Klimy nie tylko pomoże ci dobrać odpowiedni model, który będzie ci służyć latami, ale i zadba o profesjonalny montaż oraz serwis wybranego przez ciebie klimatyzatora. Możesz być pewien, że sprzęt, który u nas kupisz posiada kartę gwarancyjną producenta.

  • Certyfikaty autoryzacyjne na montaz klimatzyacji
  • Nasze produkty na które posiadamy autoryzacje

    Nasze produkty na które posiadamy autoryzacje

  • Zadzwoń
    Napisz

    Your compare list

    Compare
    WYCZYŚĆ
    PORÓWNAJ
    0