Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?

Odkąd zimy w Polsce stały się łagodniejsze, wiele osób rozważa odejście od tradycyjnych kotłów na gaz. Niektórzy zastanawiają się, ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania. To przecież bardzo rozsądne, wykorzystać urządzenie, które i tak jest w domu, pomagając nam przetrwać upały. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy warto używać klimatyzatorów do ogrzewania domu.

Od czego zależy zużycie prądu klimatyzacji?

Jak pewnie się domyślasz, odpowiedź na pytanie, ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania, nie jest taka prosta. Od czego zależy jej koszt? Przede wszystkim od metrażu Twojego mieszkania oraz cen prądu.

 

Są to z reguły zmienne, na które nie masz żadnego wpływu. Możesz jednak realnie wpłynąć na obniżenie rachunków. W jaki sposób? Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie ustawiać klimatyzatora na zbyt wysoką temperaturę – 25 stopni w zupełności wystarczy do zapewnienia domownikom komfortu. Poza tym im wyższa różnica między temperaturą w domu a temperaturą na zewnątrz – tym większy pobór prądu.

 

Wyłączaj także klimatyzator na czas wietrzenia czy kiedy wychodzisz do pracy.  Pilnuj też, by urządzenie nie było osłonięte przez meble czy zasłony.

Ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania?

Jak określić, na ile opłacalny będzie klimatyzator z funkcją grzania? Zużycie prądu obliczysz, dzięki prostemu wzorowi. Potrzebować będziesz mocy grzewczej, którą znajdziesz w instrukcji urządzenia (uwaga! moc grzewcza różni się od mocy chłodniczej) i aktualnej stawki za energię elektryczną. Zastanów się również, przez ile godzin będzie pracował klimatyzator.

 
Następnie pomnóż moc grzewczą przez czas pracy klimatyzatora (w godzinach) i przez aktualną stawkę za prąd. Powstały wynik będzie maksymalnym kosztem eksploatacyjnym. Dlaczego maksymalnym? W naszych obliczeniach założyliśmy, że urządzenie będzie pracować przez cały czas ze swoją pełną mocą. Nie zawsze jednak jest taka konieczność. Zapewne zechcesz zmniejszyć moc ogrzewania w cieplejsze popołudnie lub kiedy będziesz szedł spać.

Dlaczego jeszcze warto postawić na klimatyzację w domu?

Po przekalkulowaniu kosztów wiele osób odkrywa, że warto zastąpić tradycyjne źródła ogrzewania wentylacją. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala wykorzystywać to samo urządzenie zarówno latem, jak i zimą.

 

Wentylacja to jednak nie tylko obniżanie lub podwyższanie temperatury. Ta innowacja niesie także inne korzyści dla Twojego samopoczucia. Warto zaznaczyć, że wentylatory oczyszczają powietrze, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików. Delikatnie obniżają też wilgotność w pomieszczeniu, co zapobiega pojawianiu się grzybów.

Podsumowanie

Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania? Wszystko zależy od mocy grzewczej, aktualnej taryfy za prąd oraz liczby godzin dziennie, przez które będzie pracował klimatyzator. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę metraż mieszkania, preferowaną temperaturę oraz pogodę za oknem. W większości przypadków okazuje się, że klimatyzacja w Warszawie jest o wiele korzystniejsza niż chociażby ogrzewanie gazowe. Jeśli zastanawiasz się, czy ogrzewanie klimatyzacją sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Ostatnio na blogu

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0