Jeśli planujesz taką inwestycję w domu lub biurze, warto wiedzieć, jak działa klimatyzacja. Dzięki temu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję nie tylko o tym, które urządzenie wybrać, ale także wybrać profesjonalną firmę monterską. Dowiedz się, jak działa klimatyzacja, jakie są jej rodzaje, oraz schemat działania klimatyzatora.
Rodzaje klimatyzatorów
Podstawowy podział klimatyzatorów obejmuje urządzenia monoblokowe oraz split – różnią się konstrukcją. Klimatyzatory monoblokowe składają się z pojedynczej puszki z całą resztą podzespołów. Urządzenia typu split składają się z dwóch jednostek:
- wewnętrznej, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia – jest to parownik,
- zewnętrznej, którą instaluje się na zewnątrz budynku – jest to skraplacz.
Na rynku są dostępne również klimatyzatory multisplit, które umożliwiają podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej jednocześnie. W przypadku klimatyzacji split i multisplit wyróżnia się dodatkowo klimatyzatory:
- ścienne – najpopularniejsze rozwiązanie dostępne na rynku,
- ścienno-przysufitowe – montaż bezpośrednio na konstrukcji stropu, co ogranicza zużycie powierzchni pomieszczenia,
- kanałowe – najczęściej montuje się je w dolnych częściach ścian, m.in. w biurowcach i budynkach administracji publicznej,
- przypodłogowe – wyglądem przypominają klasyczne grzejniki, dlatego wybierają je osoby, którym zależy na dyskretnej obecności klimatyzatora w pomieszczeniu,
- konsolowe – idealne rozwiązanie dla dużych obiektów biurowych oraz budynków użyteczności publicznej.
To, jaki rodzaj montażu klimatyzacji wybierzesz, w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt wizualny chcesz uzyskać. Wpływa to również na sposób dystrybucji powietrza w pomieszczeniu.
Budowa klimatyzacji
Budowa klimatyzacji różni się w zależności od rodzaju urządzenia. Zarówno konstrukcja, jak i schemat działania klimatyzacji jest podobny do lodówki. Samo urządzenie składa się z 6 podstawowych elementów. Są to:
- sprężarka,
- skraplacz,
- zawór rozprężny klimatyzacji,
- parownica,
- wentylatory.
W klimatyzatorach split elementy, które odpowiadają za najwięcej hałasu (sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny) znajdują się w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu nie usłyszysz niechcianych dźwięków w pomieszczeniu. Jednostka zewnętrzna i jednostka wewnętrzna tworzą razem układ zamknięty, który wypełnia się czynnikiem chłodniczym. W przypadku klimatyzatora typu monoblok wszystkie elementy znajdują się w jednej jednostce.
Sprawdź: montaż klimatyzacji w domu
Schemat działania klimatyzacji
Jak działa klimatyzacja w domu? W szczegółach zasada działania klimatyzatora będzie się różnić, ponieważ nowoczesne urządzenia są wielofunkcyjne. Odpowiadają za:
- chłodzenie,
- ogrzewanie,
- wentylację,
- oczyszczanie,
- osuszanie,
- jonizowanie – w tym przypadku urządzenie będzie odczuwalnie droższe.
Jak wygląda działanie klimatyzacji w praktyce? W parowniku (część chłodząca) dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego – do tego wykorzystuje się ciepło pozyskane z pomieszczenia. Para przechodzi do sprężarki i w wyniku sprężenia rośnie ciśnienie i temperatura (od 60 do 100 stopni Celsjusza).
Następnie gorąca para trafia do skraplacza – tam ochładza się i skrapla, by w postaci cieczy przedostać się rurkami do zaworu rozprężnego. Dochodzi też do obniżenia się temperatury i ciśnienia cieczy. Następnie ciekły czynnik chłodniczy trafia do parownika i cały proces się powtarza.
Schemat klimatyzacji domowej jest w gruncie rzeczy prosty – jest to powtarzający się proces skraplania czynnika chłodniczego, który następnie poddaje się odparowaniu. Tym sposobem klimatyzator umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury wewnątrz pomieszczenia, ale także wpływa na wilgotność powietrza. Schładzanie powietrza pozwala utrzymać komfort cieplny w trudnych warunkach, jakim jest upał. To szczególnie istotne w pracy (i to właśnie w biurach do tej pory najczęściej montowano klimatyzatory), ale również w domu – wiele osób tam spędza najwięcej czasu.
Sprawdź: montaż klimatyzacji w biurze
Jak działa klimatyzacja – podsumowanie
To, jak działa klimatyzacja w domu, w dużym stopniu przypomina działanie lodówki – nie jest to więc tajemnicze urządzenie. Dzisiaj są oczywiście dostępne urządzenia wielofunkcyjne, co przekłada się na ich sposób działania, ale też zwiększa komfort użytkowników.
Prawda jest też taka, że nie musisz wiedzieć absolutnie wszystkiego na temat klimatyzacji – zadaniem firmy montującej jest poinformowanie Cię o zasadach działania, użytkowania i dbania o klimatyzator. Niezależnie od tego, czy planujesz montaż w domu, czy w biurze. Na takie wsparcie merytoryczne możesz liczyć, wybierając firmę StrefaKlimy.pl – podpowiemy najlepsze dostępne rozwiązanie, uwzględniając Twoje potrzeby i możliwości.
Sprawdź: klimatyzacja Warszawa