Jaki klimatyzator dla alergika?

Wiele osób pyta, jaka jest zależność między klimatyzacją a alergią. Czy klimatyzatory pomagają czy wręcz przeciwne? Jedno jest pewne. Historie o rzekomym uczuleniu na klimatyzację można włożyć między bajki. Jeśli urządzenie jest utrzymywane w czystości i poprawnie zamontowane, nie wpłynie negatywnie na zdrowie Twoje i domowników.

Skąd się bierze alergia?

Choć większość osób uważa, że alergia to przypadłość typowo wiosenna, nie jest to do końca prawda. Ta dolegliwość ma różne przyczyny, a jej objawy pojawiają się bez względu na porę roku. Wywołują ją między innymi:

 • pyłki,
 • kurz,
 • sierść zwierząt,
 • kosmetyki,
 • biżuteria,
 • smog,
 • niektóre składniki pokarmowe,
 • niektóre lekarstwa.

Bez względu na przyczynę wystąpienia uczulenia, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Czy klimatyzacja dla alergika to dobry pomysł?

Czynniki, które wywołują alergię, często znajdują się bezpośrednio w domu – zakurzone zasłony, futerko zwierzątek domowych, roztocza na ręcznikach. Ważne więc, by zadbać o odpowiednią higienę oraz poprawić jakość powietrza w domu. Warto więc postawić na dobrej jakości klimatyzator, dzięki któremu zadbasz o odpowiedni mikroklimat.

 

Klimatyzacja przyniesie ulgę alergikom również z innego powodu. Wiosną i latem temperatura w budynku bywa trudna do wytrzymania. Niestety osoby uczulone na pyłki nie będą się czuły komfortowo przy częstym wietrzeniu. Jeśli jednak zadbasz o dobrą wentylację pomieszczeń i zamontujesz klimatyzatory, w ogóle nie będzie potrzeby otwierania okien.

Jaki wybrać klimatyzator przy alergii?

Dobrze dobrany klimatyzator to podstawa, jeśli chcesz zapewnić komfort sobie i swoim bliskim. Jeśli jednak wśród Was są alergicy, jest to szczególnie ważne. Warto postawić na wysokiej jakości urządzenie z jonizatorem. Najlepiej jeszcze przed wybraniem klimatyzatora spytaj doradcę, czy sprzęt ma funkcję oczyszczania powietrza.

 

Zapewne wiele razy słyszałeś, że dbanie o stan klimatyzacji jest kluczowe. To oczywiście prawda, jednak w domu alergika ma to szczególne znaczenie. Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu klimatyzatora.

Klimatyzator a alergia – podsumowanie

Czy klimatyzacja dla alergika to dobry pomysł? Montaż urządzeń z pewnością nie zaszkodzi, a może nawet dobrze wpłynąć na stan zdrowia. Przede wszystkim schłodzone powietrze wpłynie na komfort wszystkich domowników. Nie będzie więc potrzeby otwierania okien, przez które do wnętrza mieszkania dostają się pyłki, kurz czy smog. Trzeba jednak podkreślić, że klimatyzator dla alergika nie może być byle jaki. Warto postawić na wysokiej jakości sprzęt z jonizatorem. Nie zapomnij również o regularnym czyszczeniu klimatyzacji.

 

Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.

Ostatnio na blogu

FAQ

Ile pomieszczeń schłodzi jeden klimatyzator?

Z założenia klimatyzator powinien być dostosowany swoją mocą chłodniczą do pomieszczenia, w którym będzie pracował. By chłodzenie było efektywne na jedno pomieszczenie powinna przypadać jedna jednostka wewnętrzna. Jeżeli chodzi o chłodzenie jedną jednostką ścienną kilku pomieszczeń poprzez otwarte drzwi – mówimy stanowcze „nie”. Trzeba uświadomić sobie, że każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury (np. 21°C), a następnie zmniejsza wydajność, a nawet przestaje chłodzić utrzymując tylko obroty wentylatora dla pomiaru temperatury. W związku z powyższym nie należy liczyć, że w sąsiednich pomieszczeniach zostanie poprawiony komfort temperaturowy.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Moc urządzenia można zawsze znaleźć w dokumentacji załączonej do klimatyzatora przez jego producenta. Najczęściej podawane są dwie wartości: moc chłodnicza/grzewcza – czyli wydajność sprzętu oraz moc elektryczna, związana z jego zasilaniem. Dla przykładu klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW zużyje średnio między 0,3 a 0,8 kW mocy elektrycznej. Koszt użytkowania klimatyzacji zależy od jej poboru mocy, czasu pracy oraz stawki za kWh zgodnej z posiadaną taryfą. Weźmy za przykład urządzenie o mocy chłodniczej 2,5 kW zużywające 0,3-0,8 kW prądu w cenie 0,70 zł za1 kWh i pracujące około dwóch godzin dziennie. Po miesiącu użytkowania wygeneruje ono rachunek za energię elektryczną na poziomie oscylującym pomiędzy 13 a 34 zł.

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Zadbana i prawidłowo użytkowana instalacja chłodząca nie generuje szkodliwego wpływu na zdrowie, a zarazem znacząco podnosi jakość życia. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają optymalny komfort termiczny, oczyszczają powietrze z kurzu, pyłków, drobnoustrojów i alergenów, a nierzadko także nawilżają je lub jonizują. Aby czerpać maksymalne korzyści z klimatyzacji, warto pamiętać o zachowaniu niezbędnego umiaru przy ustawianiu właściwej temperatury oraz systematycznym serwisowaniu instalacji.

Czy klimatyzacja hałasuje?

Poziom hałasu klimatyzacji na przestrzeni lat znacznie się zmniejszył. Obecnie hałas klimatyzatora jest porównywalny z mikro-komputerem. Posiadanie klimatyzacji pozwala na zamknięcie okien, które eliminują hałas z otoczenia. Dzięki klimatyzacji zyskujemy ciszę i czyste powietrze.

Ile wynosi gwarancja na klimatyzator?

Urządzenia montowane przez naszą firmę objęte od 3 nawet do 7 lat gwarancją producenta, pod warunkiem spełnienia warunków gwarancji które są ściśle określone przez poszczególnych producentów w karcie gwarancyjnej. Gree – 5- 7 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Haier 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) AUX 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Rotenso 5 lat (1 przegląd serwisowy w roku) LG 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku) Mitsubishi Electric 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Samsung 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku).

5,0
Ocena: 5,0 - 93 głosów
Excellent99%
Very good1%
Average0%
Poor0%
Terrible0%

 • Rodzaje klimatyzatorów w naszej ofercie

  Naszym klientom którzy zdecydują się na montaż klimatyzacji z Warszawy, Grójca, Piaseczna, Pruszkowa czy też innej miejscowości z województwa mazowieckiego, oferujemy produkty, takie jak:

 • Nasze certyfikaty

  Wybierając nas stawiasz na jakość produktu oraz fachową instalację. Nasi serwisanci regularnie odbywają szkolenia z zakresu modeli dostępnych na rynku oraz sposobu ich montażu. Dzięki temu Strefa Klimy nie tylko pomoże ci dobrać odpowiedni model, który będzie ci służyć latami, ale i zadba o profesjonalny montaż oraz serwis wybranego przez ciebie klimatyzatora. Możesz być pewien, że sprzęt, który u nas kupisz posiada kartę gwarancyjną producenta.

 • Certyfikaty autoryzacyjne na montaz klimatzyacji
 • Nasze produkty na które posiadamy autoryzacje

  Nasze produkty na które posiadamy autoryzacje

 • Zadzwoń
  Napisz

  Your compare list

  Compare
  WYCZYŚĆ
  PORÓWNAJ
  0