Jak działa klimatyzacja i klimatyzator? Zasady i schemat działania

Klimatyzacja w domu – jak zamontować?

Choć klimatyzatory do niedawna widywaliśmy głównie w biurach, obecnie Polacy chętnie instalują je w domach. Jak zamontować klimatyzację w mieszkaniu, żeby najlepiej pełniła swoją funkcję? Kiedy już wybierzesz urządzenie, które najbardziej Ci odpowiada, musisz znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Potem staniesz przed decyzją – czy montować klimatyzację samodzielnie czy skorzystać z usług fachowców. Większość osób woli pozostawić to zadanie profesjonalistom. Jeśli jednak chcesz zająć się instalacją na własną rękę, przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak podłączyć klimatyzację w domu.

Zanim przystąpisz do montażu

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zamontować klimatyzację w domu, zastanówmy się najpierw, gdzie powinna się znaleźć jednostka wewnętrzna. Wiele osób montuje ją w taki sposób, by nawiew był skierowany na kanapę, łóżko lub biurko. Jest to typowy błąd. Nie tylko nie zwiększy to Twojego komfortu, ale jeszcze spowoduje odczucie nieprzyjemnego przeciągu. Nie należy również montować klimatyzatora na ścianie, na którą przez kilka godzin pada silne światło słoneczne.

 

Klimatyzację warto za to zamontować tuż pod sufitem lub pod parapetem. Pamiętaj jednak, by nie instalować jej zbyt blisko łóżka lub biurka, przy którym pracujesz. Chociaż klimatyzatory pracują dość cicho (ich głośność można porównać do pracy mikrokomputera), niektórym ten dźwięk może utrudniać zasypianie lub koncentrację.

Jak samemu zamontować klimatyzację w domu?

Zanim przystąpisz do samodzielnego montażu klimatyzatora,  upewnij się, że wszystkie części są kompletne i nieuszkodzone. Następnie możesz przystąpić do działania. Poniżej przedstawiliśmy wskazówki krok po kroku, jak zamontować samemu klimatyzację w domu.

 

  1. Wywierć przy pomocy wiertarki otwór w ścianie zewnętrznej (średnica: ok. 5 cm).
  2. Zamocuj za pomocą wkrętów wspornik.
  3. Połącz ze sobą przewody i rurkę do skroplin przy pomocy taśmy izolacyjnej.
  4. Nałóż jednostkę wewnętrzną na stelaż.
  5. Przykręć nóżki do jednostki zewnętrznej i ustaw ją w miejscu instalacji (na przykład na balkonie lub na dachu).
  6. Podłącz odpływ skroplin.
  7. Przyłącz przewód freonowy.
  8. Odpowietrz instalację freonową.

Wytyczne, jak zamontować klimatyzację w domu, znajdziesz również w instrukcji od producenta.

 

 

Montaż klimatyzacji – samodzielnie czy z firmą?

Samodzielny montaż klimatyzacji to bez wątpienia oszczędne rozwiązanie. Nie tracisz przy tym czasu na umawianie się z firmą i nie zapraszasz nieznajomych do swojego domu. Zastanów się jednak, czy taka opcja rzeczywiście przyniesie Ci oszczędności. Klimatyzacja jest w pełni bezpieczna i bardzo ułatwia życie, ale tylko wtedy, gdy… zostanie zamontowana poprawnie. Wiele osób woli więc, żeby klimatyzacja do domu i biura została założona przez profesjonalną firmę z dużym doświadczeniem.

Podsumowanie

Jak podłączyć klimatyzację w domu? Kiedy wybierzesz już odpowiedni klimatyzator, zastanów się, czy chcesz zrobić to samodzielnie czy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli wolisz zrobić to sam, rozpocznij od dobrania odpowiedniego miejsca na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Następnie zamontuj je zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Jeżeli zdecydujesz się na usługi profesjonalnej firmy, nie będziesz musiał się tym kłopotać. Doświadczony specjalista bez problemu dobierze odpowiednie miejsce dla klimatyzatora i zamontuje go w zaledwie kilka godzin. Montaż urządzenia z pomocą fachowca to także gwarancja, że klimatyzacja została zainstalowana poprawnie.

 

Ostatnio na blogu

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0