Jak działa klimatyzacja i klimatyzator? Zasady i schemat działania

Jaka klimatyzacja do mieszkania?

Coraz więcej osób ma świadomość, jak negatywny wpływ mają upały na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że klimatyzacja do mieszkania cieszy się tak dużą popularnością. Sprawdza się zwłaszcza w kawalerkach z utrudnioną cyrkulacją powietrza oraz w lokalach z dużymi oknami. Jednak jaki model sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepszym wyborem.

Czy można zamontować klimatyzację w mieszkaniu?

Klimatyzacja w bloku do niedawna nie była zbyt popularna – wiązało się to przede wszystkim z wysoką ceną klimatyzatorów. Jednak obecnie nie jest to droga inwestycja, więc każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Jednak czy mogą być zamontowane w każdym typie budynku?

 

Jeśli chcesz umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora na balkonie lub bezpośrednio na elewacji, będziesz potrzebował zgody spółdzielni. Dlaczego? Jednostka zewnętrzna emituje szum, który może przeszkadzać sąsiadom. W przypadku nowych modeli nie powinien być donośniejszy niż hałas uliczny, ale zgodę, tak czy siak, trzeba uzyskać.

 

Poza tym (w przypadku jednostek wiszących) konieczne jest wywiercenie dziury w elewacji. Jej głębokość to zaledwie 6 centymetrów, jednak w przypadku zabytkowych kamienic może to zostać potraktowane jako niszczenie budynku.

 

W większości przypadków spółdzielnią wydaje jednak zgodę na montaż klimatyzacji w mieszkaniu.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Żeby klimatyzacja mogła Ci dobrze służyć, warto dobrze się zastanowić, jakiego urządzenia potrzebujesz.

Rodzaj klimatyzatora

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku będzie najbardziej odpowiednia? Wszystko zależy od danego przypadku (ważny jest tu między innymi metraż i rozkład pomieszczeń), jednak zazwyczaj dobrze sprawdzają się klimatyzatory typu split. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uzyskałeś zgody na montaż od spółdzielni, pozostaje Ci postawić na klimatyzator przenośny. Niestety jest on nieco głośniejszy, jednak nie powinno być to dużym problemem, jeśli będzie pracował tylko kilka godzin dziennie.

Głośność klimatyzatora

Zbyt głośny klimatyzator będzie przeszkadzał nie tylko sąsiadom, ale także domownikom. Dotyczy to przede wszystkim starszych typów urządzeń. Warto więc postawić na nowoczesny sprzęt, a przed zakupem sprawdzić parametry.

Szum jednostki wewnętrznej dobrej jakości klimatyzatora jest porównywalny do pracy mikrokomputera.

Moc klimatyzatora

Jaka moc klimatyzacji sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od wymiarów Twojego pomieszczenia. Poproś więc firmę montującą, żeby dokonała niezbędnych pomiarów i dobrała klimatyzator do Twoich potrzeb.

Dodatkowe funkcje

Klimatyzatory, które tylko obniżają temperaturę, powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie możesz wybrać modele z dodatkowymi funkcjami, na przykład:

  • z funkcją grzania,
  • z modułem Wi-Fi,
  • z jonizatorem powietrza.

Podsumowanie

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku sprawdzi się najlepiej? Polecamy klimatyzatory typu split. Jeśli jednak nie masz możliwości zamontowania jednostki zewnętrznej, dobrze sprawdzi się również klimatyzator przenośny. W czasie wybierania modelu zwróć również uwagę na jego głośność oraz dodatkowe funkcje. Jaką wybrać moc klimatyzacji? To zadanie zostaw nam. Skorzystaj z naszej oferty, a my dokonamy bezpłatnego audytu i dobierzemy najlepsze urządzenie do Twojego mieszkania.

Ostatnio na blogu

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0