Podstawowe rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory to urządzenia zróżnicowane pod względem budowy i możliwości działania.

Do ich klasyfikowania stosuje się wiele kryteriów, zarówno w odniesieniu do miejsca montażu, jak i wydajności czy stopnia ich mobilności. Tak precyzyjne rozróżnienie bywa bardzo pomocne w wyborze urządzenia do domu lub firmy.

Klimatyzatory monoblokowe i split

Podstawowy podział klimatyzatorów pozwala wyróżnić modele monoblokowe oraz split. Różnica pomiędzy nimi polega na konstrukcji. Pierwsze są pojedynczymi puszkami z kompletem podzespołów, a drugie to dwie oddzielne skrzynki. Montuje się je po dwóch stronach muru – w pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość odseparowania głośno pracujących elementów i ograniczenia hałasu generowanego przez system. Dodatkowo klimatyzatory monoblokowe dzieli się na:

 

  • okienne – montowane na stałe w świetle okna,
  • przenośne – które mona przenieść do innego pokoju, a nawet domu.
  • Z kolei klimatyzatory typu split można podzielić zależnie od miejsca ich montażu. Wyróżnia się modele:
  • ścienne,
  • przypodłogowe,
  • sufitowe,
  • przenośne.

W tych ostatnich jednostka zewnętrzna montowana jest na stałe, a wewnętrzna może być przenoszona do dowolnego pomieszczenia. Obie są połączone ze sobą przewodem elastycznym.

Klimatyzatory kasetonowe, kanałowe i multisplit

Inny podział klimatyzatorów uzależniony jest od sposobu ich montażu w odniesieniu do wyposażenia wnętrza. Dwa pierwsze modele – kasetonowe i kanałowe – mogą być wybierane do pomieszczeń, w których zaprojektowano podwieszany sufit. System kanałów biegnie w wolnej przestrzeni pomiędzy płytami a oryginalnym sufitem. Wyloty powietrza umieszczone są na powierzchni podwieszonej konstrukcji. Klimatyzatory kanałowe doskonale sprawdzają się także w domach z nieużytkowym poddaszem.

 

Nieco inną grupę urządzeń stanowią modele multisplit. To rozbudowana wersja typowych „splitów”, z tym że z jednym modułem zewnętrznym połączonych jest kilka wewnętrznych, z pulpitami sterowania w różnych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie jest tańsze inwestycyjnie i umożliwia niezależne programowanie temperatury w każdym wnętrzu.

Ostatnio na blogu

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0