Klimatyzatory to urządzenia zróżnicowane pod względem budowy i możliwości działania.
Do ich klasyfikowania stosuje się wiele kryteriów, zarówno w odniesieniu do miejsca montażu, jak i wydajności czy stopnia ich mobilności. Tak precyzyjne rozróżnienie bywa bardzo pomocne w wyborze urządzenia do domu lub firmy.
Klimatyzatory monoblokowe i split
Podstawowy podział klimatyzatorów pozwala wyróżnić modele monoblokowe oraz split. Różnica pomiędzy nimi polega na konstrukcji. Pierwsze są pojedynczymi puszkami z kompletem podzespołów, a drugie to dwie oddzielne skrzynki. Montuje się je po dwóch stronach muru – w pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość odseparowania głośno pracujących elementów i ograniczenia hałasu generowanego przez system. Dodatkowo klimatyzatory monoblokowe dzieli się na:
- okienne – montowane na stałe w świetle okna,
- przenośne – które mona przenieść do innego pokoju, a nawet domu.
- Z kolei klimatyzatory typu split można podzielić zależnie od miejsca ich montażu. Wyróżnia się modele:
- ścienne,
- przypodłogowe,
- sufitowe,
- przenośne.
W tych ostatnich jednostka zewnętrzna montowana jest na stałe, a wewnętrzna może być przenoszona do dowolnego pomieszczenia. Obie są połączone ze sobą przewodem elastycznym.
Klimatyzatory kasetonowe, kanałowe i multisplit
Inny podział klimatyzatorów uzależniony jest od sposobu ich montażu w odniesieniu do wyposażenia wnętrza. Dwa pierwsze modele – kasetonowe i kanałowe – mogą być wybierane do pomieszczeń, w których zaprojektowano podwieszany sufit. System kanałów biegnie w wolnej przestrzeni pomiędzy płytami a oryginalnym sufitem. Wyloty powietrza umieszczone są na powierzchni podwieszonej konstrukcji. Klimatyzatory kanałowe doskonale sprawdzają się także w domach z nieużytkowym poddaszem.
Nieco inną grupę urządzeń stanowią modele multisplit. To rozbudowana wersja typowych „splitów”, z tym że z jednym modułem zewnętrznym połączonych jest kilka wewnętrznych, z pulpitami sterowania w różnych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie jest tańsze inwestycyjnie i umożliwia niezależne programowanie temperatury w każdym wnętrzu.