Podstawowe rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory to urządzenia zróżnicowane pod względem budowy i możliwości działania.

Do ich klasyfikowania stosuje się wiele kryteriów, zarówno w odniesieniu do miejsca montażu, jak i wydajności czy stopnia ich mobilności. Tak precyzyjne rozróżnienie bywa bardzo pomocne w wyborze urządzenia do domu lub firmy.

Klimatyzatory monoblokowe i split

Podstawowy podział klimatyzatorów pozwala wyróżnić modele monoblokowe oraz split. Różnica pomiędzy nimi polega na konstrukcji. Pierwsze są pojedynczymi puszkami z kompletem podzespołów, a drugie to dwie oddzielne skrzynki. Montuje się je po dwóch stronach muru – w pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość odseparowania głośno pracujących elementów i ograniczenia hałasu generowanego przez system. Dodatkowo klimatyzatory monoblokowe dzieli się na:

 

 • okienne – montowane na stałe w świetle okna,
 • przenośne – które mona przenieść do innego pokoju, a nawet domu.
 • Z kolei klimatyzatory typu split można podzielić zależnie od miejsca ich montażu. Wyróżnia się modele:
 • ścienne,
 • przypodłogowe,
 • sufitowe,
 • przenośne.

W tych ostatnich jednostka zewnętrzna montowana jest na stałe, a wewnętrzna może być przenoszona do dowolnego pomieszczenia. Obie są połączone ze sobą przewodem elastycznym.

Klimatyzatory kasetonowe, kanałowe i multisplit

Inny podział klimatyzatorów uzależniony jest od sposobu ich montażu w odniesieniu do wyposażenia wnętrza. Dwa pierwsze modele – kasetonowe i kanałowe – mogą być wybierane do pomieszczeń, w których zaprojektowano podwieszany sufit. System kanałów biegnie w wolnej przestrzeni pomiędzy płytami a oryginalnym sufitem. Wyloty powietrza umieszczone są na powierzchni podwieszonej konstrukcji. Klimatyzatory kanałowe doskonale sprawdzają się także w domach z nieużytkowym poddaszem.

 

Nieco inną grupę urządzeń stanowią modele multisplit. To rozbudowana wersja typowych „splitów”, z tym że z jednym modułem zewnętrznym połączonych jest kilka wewnętrznych, z pulpitami sterowania w różnych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie jest tańsze inwestycyjnie i umożliwia niezależne programowanie temperatury w każdym wnętrzu.

Ostatnio na blogu

FAQ

Ile pomieszczeń schłodzi jeden klimatyzator?

Z założenia klimatyzator powinien być dostosowany swoją mocą chłodniczą do pomieszczenia, w którym będzie pracował. By chłodzenie było efektywne na jedno pomieszczenie powinna przypadać jedna jednostka wewnętrzna. Jeżeli chodzi o chłodzenie jedną jednostką ścienną kilku pomieszczeń poprzez otwarte drzwi – mówimy stanowcze „nie”. Trzeba uświadomić sobie, że każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury (np. 21°C), a następnie zmniejsza wydajność, a nawet przestaje chłodzić utrzymując tylko obroty wentylatora dla pomiaru temperatury. W związku z powyższym nie należy liczyć, że w sąsiednich pomieszczeniach zostanie poprawiony komfort temperaturowy.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Moc urządzenia można zawsze znaleźć w dokumentacji załączonej do klimatyzatora przez jego producenta. Najczęściej podawane są dwie wartości: moc chłodnicza/grzewcza – czyli wydajność sprzętu oraz moc elektryczna, związana z jego zasilaniem. Dla przykładu klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW zużyje średnio między 0,3 a 0,8 kW mocy elektrycznej. Koszt użytkowania klimatyzacji zależy od jej poboru mocy, czasu pracy oraz stawki za kWh zgodnej z posiadaną taryfą. Weźmy za przykład urządzenie o mocy chłodniczej 2,5 kW zużywające 0,3-0,8 kW prądu w cenie 0,70 zł za1 kWh i pracujące około dwóch godzin dziennie. Po miesiącu użytkowania wygeneruje ono rachunek za energię elektryczną na poziomie oscylującym pomiędzy 13 a 34 zł.

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Zadbana i prawidłowo użytkowana instalacja chłodząca nie generuje szkodliwego wpływu na zdrowie, a zarazem znacząco podnosi jakość życia. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają optymalny komfort termiczny, oczyszczają powietrze z kurzu, pyłków, drobnoustrojów i alergenów, a nierzadko także nawilżają je lub jonizują. Aby czerpać maksymalne korzyści z klimatyzacji, warto pamiętać o zachowaniu niezbędnego umiaru przy ustawianiu właściwej temperatury oraz systematycznym serwisowaniu instalacji.

Czy klimatyzacja hałasuje?

Poziom hałasu klimatyzacji na przestrzeni lat znacznie się zmniejszył. Obecnie hałas klimatyzatora jest porównywalny z mikro-komputerem. Posiadanie klimatyzacji pozwala na zamknięcie okien, które eliminują hałas z otoczenia. Dzięki klimatyzacji zyskujemy ciszę i czyste powietrze.

Ile wynosi gwarancja na klimatyzator?

Urządzenia montowane przez naszą firmę objęte od 3 nawet do 7 lat gwarancją producenta, pod warunkiem spełnienia warunków gwarancji które są ściśle określone przez poszczególnych producentów w karcie gwarancyjnej. Gree – 5- 7 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Haier 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) AUX 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Rotenso 5 lat (1 przegląd serwisowy w roku) LG 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku) Mitsubishi Electric 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku) Samsung 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku).

5,0
Ocena: 5,0 - 93 głosów
Excellent99%
Very good1%
Average0%
Poor0%
Terrible0%

 • Rodzaje klimatyzatorów w naszej ofercie

  Naszym klientom którzy zdecydują się na montaż klimatyzacji z Warszawy, Grójca, Piaseczna, Pruszkowa czy też innej miejscowości z województwa mazowieckiego, oferujemy produkty, takie jak:

 • Nasze certyfikaty

  Wybierając nas stawiasz na jakość produktu oraz fachową instalację. Nasi serwisanci regularnie odbywają szkolenia z zakresu modeli dostępnych na rynku oraz sposobu ich montażu. Dzięki temu Strefa Klimy nie tylko pomoże ci dobrać odpowiedni model, który będzie ci służyć latami, ale i zadba o profesjonalny montaż oraz serwis wybranego przez ciebie klimatyzatora. Możesz być pewien, że sprzęt, który u nas kupisz posiada kartę gwarancyjną producenta.

 • Certyfikaty autoryzacyjne na montaz klimatzyacji
 • Nasze produkty na które posiadamy autoryzacje

  Nasze produkty na które posiadamy autoryzacje

 • Zadzwoń
  Napisz

  Your compare list

  Compare
  WYCZYŚĆ
  PORÓWNAJ
  0