Montaż klimatyzacji na elewacji budynku – zgoda wspólnoty

Czy potrzebna jest zgoda na montaż klimatyzacji na elewacji budynku?

Sprawdź wytyczne dotyczące montażu klimatyzacji na elewacji budynku.Montaż klimatyzacji w bloku Przekonaj się, na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model klimatyzacji.

Pozwolenie na montaż klimatyzacji

Lato i wysokie temperatury to zmora dla wielu gospodarstw domowych. Najbardziej cierpią mieszkańcy bloków, szczególnie ci, zajmujący lokale na najwyższych piętrach budynku – temperatura w pokoju rośnie, nie tylko z powodu promieni słonecznych wpadających przez okna, ale również przez nagrzany dach.

 

Zasuwanie rolet w dzień i wietrzenie mieszkania przez noc, to sposoby, które doraźnie pomagają, aczkolwiek nie są idealnym wyjściem. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Doskonałym pomysłem może być montaż klimatyzacji. Jako że instalacja tego urządzenia wymaga ingerencji w elewację bloku mieszkalnego, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na montaż od zarządcy budynku i wspólnoty mieszkaniowej. O czym warto wiedzieć, decydując się na to rozwiązanie?

Projekt dostosowany do wymagań danej nieruchomości

Mieszkając w bloku, należy się dostosować do zasad panujących w tego typu wspólnocie. Wykonując jakiekolwiek zmiany w swoim mieszkaniu, nie wolno jednocześnie zaburzać komfortu życia sąsiadów lub niszczyć wspólnego mienia. Będąc właścicielem lokalu, mamy prawo wprowadzać w środku zmiany, jakie tylko chcemy. Jednak decydując się na przeróbki, które angażują części wspólne, jak np. elewacja budynku, potrzebujemy zgody wspólnoty. Jej reprezentantem jest zarządca, który jako pierwszy zapoznaje się z projektem i go analizuje.

 

Sprawdzi, między innymi to, czy innym sąsiadom nie będzie przeszkadzać ingerencja w budynek, czy zmiana nie wpłynie negatywnie na kondycję elewacji lub ogólny wygląd nieruchomości. Z tego względu przed wykonaniem projektu, można skonsultować się z zarządcą i zapytać, na co zwracać uwagę przy realizacji tego przedsięwzięcia. Projekt niedostosowany do wymogów danej wspólnoty mieszkaniowej zostanie po prostu odrzucony, więc konsultacja z administratorem budynku skróci drogę do montażu upragnionego urządzenia.

 

Po rozmowie i dobraniu idealnego rozwiązania należy złożyć oficjalny wniosek o pozwolenie na montaż. Najprawdopodobniej zarządca poprosi o wgląd w dokumentację projektową. Czy przeciwstawiać się jego prośbie o wydanie dokumentów? Na pewno nie warto – jego zdanie będzie kluczowe, aby otrzymać pozytywną decyzję.

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Wybór modelu klimatyzatora na zewnątrz mieszkania nie jest tak łatwy, jak pozornie mogłoby się wydawać. Dobierając urządzenie, najczęściej zwracamy uwagę na parametry, które będą nam – użytkownikom, odpowiadać najbardziej. Tymczasem dzieląc przestrzeń mieszkalną z innymi, trzeba spojrzeć również na inne cechy. Najważniejszą kwestią dla sąsiadów, niewątpliwie będzie głośność urządzenia. Mamy tu na myśli głośność podczas eksploatacji urządzenia, jak i sam montaż. Podczas zakładania klimatyzacji może dojść do przenoszenia się drgań i wibracji na ściany budynku, które będą odczuwalne w sąsiednich mieszkaniach.

 

Ważne jest, aby urządzenie działało w zamkniętym obiegu skroplin. W przeciwnym razie wilgoć spływająca na ściany budynku doprowadzi do zniszczenia elewacji. Najczęściej akceptowane miejsca na montaż klimatyzatorów to posadzka loggii, ściana loggii okiennej lub na wysokości balustrady. Wiele spółdzielni ma jasno określone regulacje, co do dopuszczalnych norm montażu klimatyzacji na elewacji budynku. Najlepiej zapoznać się z nimi już na etapie planowania projektu.

Zgoda wspólnoty mieszkaniowej konieczna do montażu klimatyzacji

Gdyby sąsiad postanowił umieścić dodatkowe urządzenia na zewnątrz bloku, które znajdowałoby się w odległości zaledwie kilku metrów od naszego lokalu, pewnie chcielibyśmy mieć wpływ na tak znaczącą ingerencję. Nie dziwi więc fakt, że w przypadku montażu klimatyzacji, również właściciele innych lokali są decyzyjni i mają prawo wydać zgodę na montaż w postaci uchwały. Warto pamiętać, że mimo iż to zdanie wspólnoty jest decydujące, to właściciele mieszkań kierują się przede wszystkim poleceniem zarządcy. Gdy on nie zarekomenduje projektu, jest wielce prawdopodobne, że uchwała nie zostanie podjęta. Nie należy wdawać się z nim w utarczki czy kłótnie, ponieważ w praktyce to jego zdanie liczy się najbardziej. Nie mając aprobaty zarządu, wspólnota mieszkaniowa tym bardziej nie zaakceptuje tak dużej zmiany, która ma wpływ nie tylko na mieszkania sąsiadów, ale też na wygląd całego budynku. Montując klimatyzator na zewnątrz bloku, trzeba wziąć pod uwagę komfort wszystkich współmieszkańców.

Ostatnio na blogu

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0