Klimatyzacja split – typy, funkcje, montaż
Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Duża ilość modeli na rynku sprawia, że możemy mieć problemy z wyborem optymalnego urządzenia do naszego domu lub biura. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split.
Klimatyzatory split – funkcjonalność i wygoda
Klimatyzatory typu split to zdecydowanie bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Ich użytkowane jest proste i bardzo wygodne, a co najważniejsze klimatyzatory te zapewniają funkcje:
- chłodzenia
- ogrzewania
- filtracji powietrza
- osuszania i wentylacji
Budowa klimatyzatorów split
Standardowy model klimatyzatora split składa się zasadniczo z dwóch jednostek:
- jednostka wewnętrzna (parownik) – montowana jest w pomieszczeniu i odpowiada za ochładzanie powietrza. W jednostce wewnętrznej powinny znajdować się tylko cicho pracujące komponenty.
- jednostka zewnętrzna (skraplacz) – instalowana jest na zewnątrz budynku. Wewnątrz montuje się głośniejsze elementy.
Jednostki połączone są przewodami, które transportują freon. W ten sposób tworzą zamknięty układ chłodniczy. Dużą zaletą instalacji klimatyzatorów typu split jest to, że średnice przewodów freonowych są dużo mniejsze w porównaniu do rur powietrznych. Dzięki temu nie ma konieczności wywiercania dużych otworów w ścianie. Klimatyzacja posiada osobne zasilanie prądem i dedykowana jest do konkretnego pomieszczenia. Technologia działania klimatyzatorów typu split nie jest szkodliwa dla otoczenia. Nie dochodzi do zjawiska napływu ciepłego powietrza w miejsce usuwanego, które wykorzystywane jest do ochłodzenia skraplacza. Skraplacz jest bowiem połączony przewodami freonowymi i znajduje się poza chłodzoną przestrzenią.
Klimatyzatory multisplit
Bardzo popularnym rozwiązaniem są także klimatyzatory typu multisplit. W urządzeniach tych do jednej jednostki zewnętrznej może być podłączonych więcej jednostek wewnętrznych. Najczęściej możliwe jest podłączenie do 5 jednostek wewnętrznych, ale dostępne są zaawansowane rozwiązania, do których można podpiąć nawet 9 jednostek. Oznacza to, że klimatyzacja może skutecznie chłodzić kilka niezależnych pomieszczeń. Zdecydowanie największą zaletą klimatyzacji multisplit jest montaż tylko jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu z jednej strony zwiększa się estetyka otoczenia, ale z drugiej obniżają się koszty montażu całej instalacji. Ważnym elementem całego systemu klimatyzacji jest elektroniczny zawór rozprężony (EEV), który odpowiada za dawkowanie czynnika chłodniczego do konkretnej jednostki wewnętrznej, zależnie od obciążenia cieplnego. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone są w pompę ciepła, dzięki której układ może pracować także w trybie grzewczym.
Rodzaje klimatyzatorów
W instalacjach klimatyzacji typu Split lub MultiSplit można zastosować następujące typy urządzeń:
klimatyzatory ścienne – najpopularniejszy typ klimatyzatorów, które montuje się bezpośrednio na ścianie. Na rynku dostępny jest duży wybór klimatyzatorów ściennych o bardzo stylowym i eleganckim designie, dzięki temu klimatyzatory pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Najczęściej występują w kolorze białym, ale znajdziemy także szeroki asortyment klimatyzatorów w kolorze czarnym, grafitowym, czy z dodatkami chromowymi oraz drewnopodobnym wykończeniem. Producenci dokładają starań, aby klimatyzatory odznaczały się nie tylko efektownym designem, ale także pracowały cicho i wydajnie.
klimatyzatory ścienno-przysufitowe – klimatyzatory podsufitowe montuje się bezpośrednio na konstrukcji stropu. To rozwiązanie często stosuje się w wysokich pomieszczeniach. klimatyzatory kasetonowe – Są bardzo praktyczne, gdyż nie zajmują powierzchni użytkowej we wnętrzu pomieszczenia. Najczęściej montuje się je w domach o wysokim standardzie. Poszczególne modele klimatyzatorów umożliwiają równomierne rozprowadzenie schłodzone powietrze w kilku kierunkach (od 1 do 4). Klimatyzatory tego typu znajdują coraz większe uznanie wśród klientów.
klimatyzatory kanałowe – rozwiązanie dedykowane do obiektów użyteczności publicznej oraz dużych pomieszczeń biurowych. Instalację wbudowuje się w strop, z wnętrza pomieszczenia widoczne są tylko kratki, przez które doprowadzane jest schłodzone powietrze.
klimatyzatory konsolowe – montowane są najczęściej w dolnych częściach ścian. Wybierane są często do obiektów komercyjnych. Montuje się je w pomieszczeniach biurowych, konferencyjnych, czy obiektach administracji publicznej. Są skuteczne zarówno w ochładzaniu, jak i nagrzewaniu powietrza.
klimatyzatory przypodłogowe – ich wygląd zbliżony jest do grzejników. Są to urządzenia dość uniwersalne i wybierane najczęściej przez osoby, którym zależy na dyskretnym wkomponowaniu klimatyzatorów w design wnętrza. Klimatyzatory przypodłogowe mogą być montowane we wnękach, w rogach pomieszczeń – tak, aby obecność klimatyzatora nie rzucała się w oczy domownikom. Ten typ urządzeń dobrze sprawdza się także w obiektach komercyjnych.