Montaż klimatyzacji do mieszkania – poradnik kupującego.
Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja kojarzona była głównie z biurowcami czy sklepami spożywczymi. Hałaśliwa, prądożerna i często wręcz śmierdząca, rzadko wzbudzała zainteresowanie osób mieszkających w blokach czy domach. Dużo mówiło się również o jej negatywnym wpływie na zdrowie. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Zmieniający się klimat, który zsyła nam niezwykle upalne okresy w ciągu lata, jak i coraz większe dążenie do poprawy komfortu życia sprawia, że klimatyzacja przestaje być tematem tabu. Technologia także poszła do przodu. Na rynku znaleźć możemy proste i tanie urządzenia, które w szybki sposób pomogą nam schłodzić lub ogrzać pomieszczenie, jak i bardzo zaawansowane w budowie klimatyzatory, zużywające minimalne ilości prądu, sterowane z poziomu smartfona, posiadające funkcje poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Niektóre z nich wyglądem przypominają bardziej designerskie elementy wykończenia wnętrz niż klimatyzator.
Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, ale kompletnie nie wiesz jak do tego podejść? Poniżej przygotowaliśmy 5 działów tematycznych z informacjami, które pozwolą na zapoznanie się z urządzeniem jakim, jest Klimatyzator i ułatwią jego wybór.
Ile kosztuje klimatyzacja do domu?
Okazuje się, że koszty inwestycyjne nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Najprostszy klimatyzator o mocy 3,5kW to wydatek rzędu 1500-2500pln. Warto wydać nieco więcej i oszczędzić na zużyciu prądu – różnica zużycia pomiędzy tanim urządzeniem a takim z górnej półki to nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Klimatyzacja do mieszkania z montażem na VAT 8%
Jeśli powierzchnia, na której mieszkamy wynosi nie więcej niż 150 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania i 300 metrów kwadratowych w przypadku domu możemy kupić urządzenie wraz z usługą montażową i zapłacić o wiele mniej. Klimatyzacja zakładana do pomieszczenia o celach mieszkalnych traktowana jest na równi z urządzeniami do ogrzewania. Jako, że jest montowana na stałe w celach zwiększenia komfortu można więc zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania VAT.
Jak duża jest różnica w zakupie z montażem?
- Klimatyzacja X 2000pln + montaż 850pln = 2850pln
Ta sama klimatyzacja zamontowana na stawce VAT 8%
- Klimatyzacja X 1756pln + montaż 746pln = 2502pln
Różnica jest tym większa, im lepsze i oszczędniejsze w użytkowaniu urządzenie wybierzemy. W niektórych przypadkach korzystając z obniżonej 8% stawki VAT zaoszczędzona na podatku kwota w całości pokrywa koszty montażu klimatyzacji!
Montaż klimatyzacji w domu
Ceny montażu zaczynają się już od okolic 600pln za usługę. Najtańszy jest tzw. montaż przez ścianę. Jeśli wybierzemy tę opcje jednostka zewnętrzna musi znajdować się po przeciwnej stronie ściany, na której montujemy jednostkę wewnętrzną. Na cenę mają wpływ czynniki takie jak: typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania, wysokość na jakiej zamontowana jest jednostka zewnętrzna i inne. Przed wyborem instalatora zapytajmy dokładną wycenę oraz zdjęcia z wykonanych instalacji. Warto pamiętać, że niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a instalatorzy mają różne poczucie estetyki.
Zużycie prądu przez klimatyzacje – drożej, czyli taniej?
Wysokie zużycie prądu oraz związane z tym koszty to jeden z najczęstszych powodów rezygnacji z zakupu klimatyzacji. Nowoczesne klimatyzatory potrafią być jednak bardzo oszczędne. Przede wszystkim zmieniła się technologia ich wykonania. W przeciwieństwie do klimatyzacji starszego typu nowe urządzenia nie działają już w trybie on/off. Starsze urządzenia schładzały powietrze o kilka stopni ,po czym się wyłączały. Jeśli temperatura powietrza rosła klimatyzacja włączała się ponownie. Klimatyzatory nowego typu wyposażone są w wysokowydajne sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej, energooszczędne silniki oraz nowoczesne i oszczędne wentylatory, co pozwala na dostosowanie mocy do potrzeb użytkownika i znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
Zużycie prądu nie jest łatwe do obliczenia ze względu na ilość czynników, które wpływają na pracę klimatyzatora. Poniżej postaramy się jednak przedstawić szacunkowe różnice pomiędzy dwoma urządzeniami jednego producenta.
Do wyliczeń przyjmujemy mieszkanie o powierzchni 40m2 oraz klimatyzator mocy 3,5kW. Zakładamy, że urządzenie pracuje z nominalną mocą 5 godzin dziennie 31 dni w miesiącu. Cena prądu 54gr za 1kWh.
Jak widać zakup droższego urządzenia zmniejsza koszty jego użytkowania. Różnica nie jest duża, jeśli klimatyzator używany jest sporadycznie. Jeśli jednak używamy klimatyzacji często i służy nam także do grzania w okresach przejściowych czy nawet zimą różnica w cenie może zwrócić nam się dużo szybciej.
Jak kupić oszczędną klimatyzację? Jak już wspominaliśmy, na rynku znaleźć można setki urządzeń. Szukając urządzenia, które będzie zużywało najmniej prądu, powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Najwyższą obecną klasą, którą legitymują się tylko najbardziej efektywne klimatyzatory, jest klasa A+++. Jeśli wybraliśmy kilka urządzeń o tej samej klasie, spójrzmy na ich sezonową efektywność chłodzenia S.E.E.R lub grzania S.C.O.P w zależności od trybu, który bardziej nas interesuje.
Im wyższe wskaźniki efektywności sezonowej, tym mniej energii urządzenie zużyje do transportu ciepła. Jeśli obawiamy się nadmiernego zużycia szukajmy urządzeń, które mają opcje trybu oszczędnego np. Rotenso Sole 3,5 kW. W klimatyzatorze tej serii za sprawą trybu oszczędnego możemy ograniczyć zużycie energii do 60%!
Niektóre klimatyzatory ścienne wyposażone są w liczniki zużycia energii. Co ciekawe pokazywane jest zarówno zużycie w danej chwili co obrazuje, z jaką wydajnością pracuje klimatyzator, jak i zużycie skumulowane.
Dodatkowe koszty eksploatacyjne – przeglądy gwarancyjne klimatyzacji
Przegląd klimatyzacji spełnia dwie bardzo ważne funkcje. W trakcie wykonywania przeglądu gwarancyjnego wykonywana jest konserwacja klimatyzacji. Zarówno urządzenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne jest czyszczone, co zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni i wirusów, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. Podczas przeglądu sprawdzany i uzupełniany jest również stan czynnika chłodniczego popularnie nazywanego freonem. Co prawda, jeśli układ jest szczelny jego ilość nie powinna ulegać zmianie, lecz po kilku latach użytkowania mogą zdarzyć się wycieki. Warto dodać, że jeśli chcemy zachować prawa gwarancyjne, powinniśmy wykonywać dwa przeglądy w ciągu roku. Koszt przeglądu to ok. 100-150pln. Z reguły trwa on do 2-óch godzin. Warto tutaj wspomnieć, iż nowoczesne urządzenia są wyposażone w funkcję autodiagnozy, która poinformuje nas o ewentualnej usterce oraz w funkcję, która powiadomi nas również o wycieku freonu. Warto więc rozejrzeć się za urządzeniem, które posiada takowe funkcje.
Rodzaje klimatyzatorów – jaki typ wybrać?
Najpopularniejszymi urządzeniami są klimatyzacje typu SPLIT oraz klimatyzatory przenośne. Określenie SPLIT oznacza dosłownie rozdzielone. Klimatyzator tego typu składa się z jednostki zewnętrznej nazywanej często agregatem oraz jednostki wewnętrznej. Obie części urządzenia połączone są instalacją freonową składającą się z rur miedzianych w izolacji oraz przewodów zasilania i sterowania. Klimatyzator przenośny różni się od splita tym, że jest najczęściej kompletnym urządzeniem.
Różnice pomiędzy klimatyzatorami przenośnymi oraz typu SPLIT:
Poziom głośności – tutaj przeważają klimatyzatory typu SPLIT, a dzięki temu, że jednostka zewnętrzna jest usytuowana na zewnątrz i nie emituje wewnątrz niepotrzebnego dźwięku Konieczność odprowadzenia ciepłego powietrza poza pomieszczenie – klimatyzacja wytwarza chłodne powietrze transportując ciepło. W przypadku urządzeń przenośnych to ciepło wydmuchiwane jest z tyłu urządzenia i powinno być odprowadzone rurą na zewnątrz.
Efektywność – większość urządzeń przenośnych wydmuchuje duże ilości ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. Na miejsce usuniętego powietrza wessane jest nowe powietrze z zewnątrz. W tym podpunkcie przeważają klimatyzatory SPLIT, ponieważ klimatyzatory przenośne potrzebują np. uchylonego okna do odprowadzania ciepłego powietrza, co prowadzi do wprowadzania ciepłego powietrza. Z pomocą przychodzą tutaj uszczelki okienne, dzięki którym zabezpieczymy okno przed dostawaniem się ciepłego powietrza z zewnątrz.
Zużycie prądu – warto zwrócić uwagę na dane, które dotyczą zużycia energii. Większość współczesnych urządzeń jest skonstruowanych w ten sposób, aby zminimalizować zużycie prądu. W tej kwestii jednak górują urządzenia typu SPLIT dzięki temu, że są wyposażone w szereg funkcji, które również dbają o nasze portfele.
Łatwość w transporcie w zasadzie to jest główna cecha, dla której warto wybrać klimatyzator przenośny, bowiem wszędzie gdzie nie mamy możliwości zainstalowania jednostki typu SPLIT, przychodzi nam z pomocą klimatyzator przenośny. Warto rozejrzeć się za modelem, który został również wyposażony w kółka jezdne ułatwiające transport.
Ostatnio na blogu
ul > .bdt-post-list-item; delay: 350;”>