FAQ – najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane przez państwa pytania. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu drogą mailową lub telefonicznie.

Tak, osoba powinna posiadać certyfikat F-GAZ dla personelu natomiast firma wykonująca montaż czy też serwis powinna posiadać certyfikat dla przedsiębiorców.
Ponadto firma wykonująca montaż czy serwis klimatyzacji powinna posiadać autoryzację na montaż/serwis urządzeń klimatyzacyjnych danego producenta.

Urządzenia montowane przez naszą firmę objęte od 3 do nawet 7 lat gwarancją producenta, pod warunkiem spełnienia warunków gwarancji które są ściśle określone przez poszczególnych producentów w karcie gwarancyjnej.

  • Gree – 5-7 lat (2 przeglądy serwisowe w roku)
  • Haier 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku)
  • AUX 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku)
  • Rotenso 5 lat (1 przegląd serwisowy w roku)
  • LG 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku)
  • Mitsubishi Electric 5 lat (2 przeglądy serwisowe w roku)
  • Samsung 3 lata (2 przeglądy serwisowe w roku)

Z założenia klimatyzator powinien być dostosowany swoją mocą chłodniczą do pomieszczenia, w którym będzie pracował. By chłodzenie było efektywne na jedno pomieszczenie powinna przypadać jedna jednostka wewnętrzna.
Jeżeli chodzi o chłodzenie jedną jednostką ścienną kilku pomieszczeń poprzez otwarte drzwi – mówimy stanowcze „nie”. Trzeba uświadomić sobie, że każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury (np. 21°C), a następnie zmniejsza wydajność, a nawet przestaje chłodzić utrzymując tylko obroty wentylatora dla pomiaru temperatury. W związku z powyższym nie należy liczyć, że w sąsiednich pomieszczeniach zostanie poprawiony komfort temperaturowy.

Przy zakupie klimatyzacji należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia które będzie schładzać. Moc chłodnicza nie powinna być zbyt mała, ponieważ wtedy urządzenie może nie być w stanie schłodzić pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Natomiast zakup jednostki o zbyt dużej mocy w porównaniu do jednostki o dobrze dobranej mocy nie będzie wpływało na jakość chłodzenia, a przełoży się na większą cenę zakupu urządzenia oraz na zmniejszenie trwałości sprężarki przez częste wyłączanie urządzenia.

Cała operacja trwa od 4 do 10 godzin, w zależności od wielkości i stopnia komplikacji.
Jeżeli jesteś ciekawy ile będzie on trwał w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami.

Gdy klimatyzator pracuje w trybie chłodzenia, przed wyłączeniem go, rekomendujemy na 10 min. zmianę trybu pracy klimatyzatora z chłodzenia na wentylowanie. W takiej sytuacji nie będzie zachodziło zjawisko wykraplania się wody chłodnicy, a zgromadzona woda zostanie osuszona przez przepływające powietrze. Zalecamy również czyścić co kilka tygodni filtry, czyli podnieść przedni panel i wyjąć dwa filtry wykonane z siateczki plastikowej i umyć je pod wodą z dodatkiem dowolnego detergentu.

Jeżeli mamy łatwy dostęp do jednostki zewnętrznej można przy pomocy zwykłej zmiotki przeczyścić lamele skraplacza zwracając  uwagę aby ich nie uszkodzić.

Wycena wykonania instalacji chłodzącej w domu lub firmie jest całkowicie bezpłatna.
Wystarczy zgłosić się do nas – przygotujemy projekt instalacji, w razie potrzeby przeprowadzimy oględziny na miejscu, a następnie opracujemy kosztorys, który pozwoli Ci podjąć decyzję odnośnie wybranego rozwiązania.

Moc urządzenia można zawsze znaleźć w dokumentacji załączonej do klimatyzatora przez jego producenta. Najczęściej podawane są dwie wartości: moc chłodnicza/grzewcza – czyli wydajność sprzętu oraz moc elektryczna, związana z jego zasilaniem. Dla przykładu klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW zużyje średnio między 0,3 a 0,8 kW mocy elektrycznej.

Koszt użytkowania klimatyzacji zależy od jej poboru mocy, czasu pracy oraz stawki za kWh zgodnej z posiadaną taryfą. Weźmy za przykład urządzenie o mocy chłodniczej 2,5 kW zużywające 0,3-0,8 kW prądu w cenie 0,70 zł za1 kWh i pracujące około dwóch godzin dziennie. Po miesiącu użytkowania wygeneruje ono rachunek za energię elektryczną na poziomie oscylującym pomiędzy 13 a 34 zł.

Może się̨ tak zdarzyć́, pod warunkiem że antresola będzie otwarta na dolną część domu lub mieszkania. Należy jednak pamiętać o tym, że wydajność́ urządzenia może być niewystarczająca na potrzeby obu pomieszczeń́, co może wiązać się z niewystarczającym chłodzeniem antresoli i dołu oraz szybszą eksploatacją urządzenia.
Oczywiście będą występować́ znaczarce ograniczenia w cyrkulacji powietrza, szczególnie pod antresolą.

Jak najbardziej!
Jest to znaczne udogodnienie. Oczywiście najpierw należy zrobić rozeznanie, jakiego rodzaju klimatyzator będzie najbardziej odpowiedni.

Warto spróbować i skierować odpowiednie zapytanie do nas. Zapoznamy się z warunkami lokalowymi i udzielimy odpowiedzi.

W przypadku, gdy zależy nam na estetyce, jest możliwość ukrycia kabli i rur w ścianowe pod tynkiem, wiąże się to jednak z większymi wydatkami oraz wydłużeniem czasu jego realizacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie instalacji w maskownicach. Nie wymaga dodatkowych prac, wystarczy ją tylko przymocować ją do ściany.

Istnieje taka szansa, natomiast jest to zależne od układu danego mieszkania oraz wielu innych czynników. Ważna jest w tym wypadku wielkość́ otworów drzwiowych i ich położenie względem jednostki wewnętrznej. Oczywiście drzwi do sypialń́ muszą w takim wypadku pozostać́ otwarte. Nie rekomendujemy takiego rozwiązania, ponieważ̇ uzyskane efekty mogą̨ być niezadowalające.

Najważniejszą sprawą jest pomoc dobrego instalatora. Jego zadaniem będzie obliczyć, zaprojektować i zainstalować system zgodnie z wymaganiami i potrzebami klienta. Jego umiejętności i kwalifikacje zapewnią stworzenie właściwego klimatu.

Ideą każdego układu chłodniczego jest jego czystość i szczelność. Zarówno instalatorzy jak i użytkownicy (operatorzy) są zobligowani do montażu i utrzymywania szczelnych instalacji. Przy prawidło zamontowanym i prawidłowo działającym urządzeniu, czynnika chłodniczego się nie wymienia.
Czynnik chłodniczy (freon) pracujący w klimatyzatorze się nie starzeje ani nie zużywa.
Niestety żadna instalacja nie zapewni 100% szczelności, więc w trakcie eksploatacji może pojawić się potrzeba uzupełnienia czynnika chłodniczego.

Poziom hałasu klimatyzacji na przestrzeni lat znacznie się zmniejszył.
Obecnie hałas klimatyzatora jest porównywalny z mikro-komputerem. Posiadanie klimatyzacji pozwala na zamknięcie okien, które eliminują hałas z otoczenia. Dzięki klimatyzacji zyskujemy ciszę i czyste powietrze.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne posiadają możliwość przełączenia ich działania z funkcji chłodzenia na funkcje grzania. Najczęściej ogrzewanie klimatyzatorem stosowane jest w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna/późna jesień, gdzie temperatura nie jest na tyle niska, aby opłacało się uruchamiać głównego źródła ogrzewania.

Co raz częściej spotyka się obiekty, które ogrzewane są wyłącznie klimatyzacją (pompa ciepła typu powietrze-powietrze) – w naszej firmie także realizujemy takie inwestycje.

Podstawowa instalacja typu split opiera się na jednej jednostce zewnętrznej i wewnętrznej, umożliwiając chłodzenie wybranego pokoju lub gabinetu. Jest ona najczęściej stosowana w małych obiektach mieszkalnych lub biurowych, obsługując tylko jedno pomieszczenie. Multi-split natomiast łączy w sobie pojedynczą jednostkę zewnętrzną z kilkoma (od 2 do 9) wewnętrznymi, zamontowanymi w wielu pokojach.
Dzięki temu możliwe jest równoczesne schładzanie kilku miejscu w domu lub firmie oraz indywidualne sterowanie temperaturą w każdym z nich.

Zadbana i prawidłowo użytkowana instalacja chłodząca nie generuje szkodliwego wpływu na zdrowie, a zarazem znacząco podnosi jakość życia. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają optymalny komfort termiczny, oczyszczają powietrze z kurzu, pyłków, drobnoustrojów i alergenów, a nierzadko także nawilżają je lub jonizują. Aby czerpać maksymalne korzyści z klimatyzacji, warto pamiętać o zachowaniu niezbędnego umiaru przy ustawianiu właściwej temperatury oraz systematycznym serwisowaniu instalacji.

Temperatura nie będzie identyczna, lecz zbliżona. Wynika to z warunków fizycznych, takich jak różnica w gęstości powietrza – ciepłe powietrze kumuluje się pod sufitem, a zimne bliżej podłogi. W związku z tym pomiar temperatury przy samym klimatyzatorze może różnić się nawet o kilka stopni od tego zebranego bliżej podłoża. Zwykle jest to różnica ok. 3 stopni Celsjusza. Należy również̇ uwzględnić́ , że urządzenia zwykle reagują̨ przy rocznicy temp. (ogrzanie lub ochłodzenie pomieszczenia) na poziomie 2 stopni Celsjusza.

Skropliny (kondensat) wydobywają̨ się z jednostki wewnętrznej podczas chłodzenia. W przypadku uruchomienia urządzenia w funkcji grzania skropliny będą̨ uwalniane z jednostki zewnętrznej.

Jeśli tylko urządzenie jest zamontowane we właściwy sposób i działa prawidłowo, nie dokonuje się wymiany czynnika chłodniczego.

Czynnik chłodniczy (freon) pracujący w klimatyzatorze nie starzeje się ani nie zużywa. Faktem działającym na naszą niekorzyść jest to, że żadna instalacja nie zapewni 100% szczelności. W związku z powyższym, trakcie eksploatacji może pojawić się potrzeba uzupełnienia czynnika chłodniczego.

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0